Seria: Wojny dorosłych - historie dzieci.
Po przeczytaniu opowieści dla dorosłych sięgnęłam po pozycję dla dzieci, powstałą na jej kanwie.
Przybliżeniem postaci Malali zajęła się Renata Piątkowska, jedna z naszych ulubionych autorek. Napisała książkę o dziewczynce, która w 2014 roku jako 17 latka dostała Pokojową Nagrodę Nobla. Co takiego uczyniła, wydawałoby się, że niewiele, a mianowicie głośno mówiła a z czasem domagała się możliwości kształcenia się wszystkich bez wyjątku, dziewczynek i chłopców, biednych i bogatych. Miała marzenie, aby dzieci w jej kraju mogły chodzić do szkoły, poznawać i wiedzieć.
Wydawałoby się to absurdalne w czasach, kiedy technologia jest tak zaawansowana, możliwości edukacji wielorakie a dostęp do niej szeroki i najczęściej bezpłatny. To takie normalne, otóż nie wszędzie, bo w Pakistanie, skąd pochodzi Malala edukacja to "przywilej" niewielu i to zazwyczaj chłopców. Ogarnięty niepokojami Pakistan rządzony przez skrajnych wyznawców islamu - Talibów, to kolebka zacofania i biedy.
Malala pokazuje jak trudno i niebezpiecznie jest walczyć o podstawowe wartości i dobra, a jednocześnie daje świadectwo bezdyskusyjnego sensu swoich działań.
Można jej zazdrościć odwagi i wspierać ją w dalszych działaniach i wysiłkach.
Książka jest napisana współczesnym językiem, zawiera przykłady obecnych form komunikacji i posiada ciekawe ilustracje Macieja Szymanowicza. To ważna książka, pozycja na lekturę szkolną, a co najmniej na dyskusję o różnym obliczu świata, w którym jedne dzieci mają tak wiele, a inne prawie nic. Polecam bardzo tą propozycję, bo nie wszędzie jest tak jak w najbliższym otoczeniu, bo warto spojrzeć dalej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Moja ciekawość obejmuje również zdanie innych, dlatego miło mi będzie jeśli zechcecie podzielić się ze mną swoją opinią na przeczytany temat :)