Szukaj na tym blogu

niedziela, 26 lipca 2020

Wakacje w Trzeciej Rzeszy - Julia Boyd


Tytuł tej książki to "Wakacje w Trzeciej Rzeszy", trochę przewrotny, trochę przyciągający uwagę. Niech Was jednak nie zwiedzie.
Julia Boyd spisała obserwacje, które zebrali podczas pobytu w Niemczech podróżnicy, wielu z nich, zwłaszcza z krajów anglosaskich współczuło pobitym Niemcom, ukaranym za udział w wojnie odebraniem kolonii, surowców, zdrowia, dobrobytu i szacunku do samych siebie. Niemcy oskarżali kraje wygrane o niszczenie i tak już powalonych na kolana Niemiec. Oskarżali Francję o napady, zabójstwa i gwałty, uskarżali się na Żydów, którzy przejęli w Niemczech osiemdziesiąt procent władzy. Lista niezadowolenia była długa, dlatego nie dziwi fakt, że niebawem po traktacie wersalskim w Niemczech zaczęły się rozruchy na tym tle. W Monachium już w 1922 roku  rozpoczął swoją działalność polityczną Adolf Hitler, a wojskowi min. Truman Smith, którzy go mieli poznać i porozmawiać z nim, nie rozpoznali w nim zagrożenia, co okazało się kolosalnym błędem.
I tak rok za rokiem, wydarzenie za wydarzeniem, autorka przybliża czytelnika do końca II Wojny Światowej. To oczywiście ogromny skrót myślowy, bo materiał jest bardzo obszerny, udokumentowany, oparty na najważniejszych momentach w historii III Rzeszy. Choć pod wpływem działalności Hitlera Niemcy się zmieniały, obywatele także, jedno pozostawało niezmienne, właśnie turystyka. Turyści przybywali do tego kraju w każdy czas, podczas działań wojennych też, nic nie zmieniło ciekawości do tego kraju nawet bomby spadające na Berlin. To jakaś magia, wręcz magnetyzm, który został z tym krajem do czasów obecnych. 
Dzisiaj Niemcy to oczywiście inny kraj, ale piękno przyrody, architektury, dbałość ludzi o swój kraj pozostał. Ich pracowitość, gospodarność i dobrobyt pozostaje w sferze zachwytów, zazdrości lub ciekawości.

"Wakacje w Trzeciej Rzeszy" to nie jest książka beletrystyczna, to utkana gęsto opowieść osób podróżujących do Niemiec w różnych przedziałach czasu dwudziestego wieku. To książka, która w tle pokazuje piękno tego kraju i możliwości jakie dawał turystom, ale na pierwszy plan wysuwają się zmiany społeczno-polityczne, które doprowadziły do wybuchu największej pożogi wojennej czasów współczesnych. Ci turyści pochodzą z różnych krajów, ich status majątkowy też jest różny, co przekłada się na różny wydźwięk ich opowieści. Każdy zwracał na coś innego uwagę, dla każdego inne zdarzenia były istotne, inne sygnały odbierał. Dlatego ten zbiór jest ciekawy, różnorodny i obfitujący w ciekawostki.
Książka jest zdecydowanie dla osób lubujących się w historii, jest napisana językiem, który pozwala nie tylko czerpać wiedzę, ale i przyjemność z czytania. Wartkie wspomnienia przeplatane z wydarzeniami historycznymi. Ładna okładka, z pozoru nie zapowiadająca tragicznego finału.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moja ciekawość obejmuje również zdanie innych, dlatego miło mi będzie jeśli zechcecie podzielić się ze mną swoją opinią na przeczytany temat :)