Książki to dla mnie marzenia, źródło wiedzy, pasja i moc. Książki to oczekiwanie na niewiadomą, na tajemnicę, na romans bez pokuty. Wierne, dostępne i otwarte na nowe doznania. To uzależnienie, bez skutków ubocznych, zbędnych emocji i pretensji. Książki to dla mnie ciągle napełniające się źródło, nie wysychające, wystarczy tylko chcieć czerpać, a na razie mam ogromną ochotę.......
Szukaj na tym blogu
wtorek, 17 stycznia 2017
Kostka i Bruno. Szkolne przygody - Dominika Słomińska
Doczekaliśmy się i przeczytaliśmy kolejne przygody Kostki i Bruna.
Dzięki tej książce można poruszyć kolejne ciekawe i ważne rozmowy z dzieckiem, do czego autorka zachęca pisząc, że..."uważna rozmowa to najwspanialsze narzędzie wychowawcze".
W tej książce Kostka i Bruno to uczniowie pierwszej klasy. Wraz z nimi przebrniemy przez kolejne istotne dylematy człowieka w tym wieku.
Tym razem opowieści jest 14 i 14 komentarzy dla rodziców.
W książce jest kolorowo od ilustracji i całych różnokolorowych stron, niektóre fragmenty tekstu także zostały zapisane kolorową i pogrubioną czcionką, ale bynajmniej nie jest tego za dużo, nas przyciągało i "ocieplało" problematykę.
Zagadnienia omówione przez autorkę:
1. Lęk związany z nie w pełni sprawną ręką po zdjęciu gipsu i koniecznością jej rehabilitacji. Co zrobić, aby pomóc dziecku - przedstawić cel, ustalić stały czas ćwiczeń, uatrakcyjnić je, koniecznie pochwalić po każdym sukcesie.
2. Przeżycia związane z pójściem do szkoły, prezentacja samego siebie, zapoznawanie się z koleżeństwem w klasie, ustalanie norm zachowań. Jak pomóc dziecku na kolejnym etapie rozwoju - wspierać, nie straszyć, robić rzeczy wspólnie, kształtować nowe nawyki, być zainteresowanym jego odczuciami po szkole.
3. "Kozioł ofiarny" - kształtowanie właściwej postawy względem swojej ułomności. Samoświadomość wzmacnia i dodaje otuchy, dlatego dobrze jest rozmawiać z dzieckiem o jego problemach jednocześnie pokazując mu jego silne strony.
4. Kłótnia z kolegami, normalna rzecz, ważne jak z tej sytuacji wybrnąć z szacunkiem do samego siebie i do tej drugiej osoby. Warto wysłuchać innych, a potem przemyśleć sprawę i podjąć decyzję samemu.
5. Zwierzę dla dziecka - wszystkie za i przeciw, właściwe traktowanie, odpowiedzialność, szacunek i świadomość odejścia.
6. Wypadek, problem ze zdrowiem bliskiej osoby. Jak mówić dziecku o takich sprawach, jak sobie radzić w nagłych wypadkach, gdzie szukać pomocy.
7. Czy istnieje Święty Mikołaj? Pewnie, dopóki sami w to wierzymy to dziecko też będzie...
8. Rozwijanie w dziecku pasji - otwieranie nowych możliwości, zachęcanie, szukanie. To wzmacnia i uskrzydla, ale to rodzice są najlepszym wzorem.
9. Postawa w stosunku do innych ludzi i zwierząt, ciekawość świata, pasje. Rodzic pozwala dziecku dokonywać własnych ocen, i wyborów, jest przewodnikiem, pozwala na błędy i potknięcia, bo one prowadzą do umiejętności niezbędnych przez całe życie.
10. Przekleństwa u dziecka. Jak sobie radzić - nie zwracać uwagi, tłumaczyć, zadziałać elokwentnie...
11. Pojawienie się rodzeństwa - radość, szok, strach. Jak wyjaśnić i oswoić - wiele rzeczy robić wspólnie, nie odsuwać, tłumaczyć, pokazywać...
12. Wyjazd rodzica - jak przygotować dziecko, aby tęskniło ale nie rozpaczało.
13. Czy słowo gruby to obraza? Samoocena - jak kształtować, wspierać, dawać pozytywne przykłady i wzmocnienia...
14. Wpływ innych na dziecko. Jak uczyć dziecko aby miało swój rozsądek i wiarę we własne zdanie.
Te istotne sprawy opisane w umiejętny i ciekawy sposób przez autorkę mogą być wsparciem dla opiekunów. Czasami wiemy jak wyjaśnić dziecku problem, ale ono potrzebuje dodatkowego wzmocnienia. Potrzebuje usłyszeć inne podobne do naszego głosy a takie książki jak Dominiki Słomińskiej są nieodzowne.
To specjalistyczna literatura podana w przystępny sposób.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Moja ciekawość obejmuje również zdanie innych, dlatego miło mi będzie jeśli zechcecie podzielić się ze mną swoją opinią na przeczytany temat :)