Książki to dla mnie marzenia, źródło wiedzy, pasja i moc. Książki to oczekiwanie na niewiadomą, na tajemnicę, na romans bez pokuty. Wierne, dostępne i otwarte na nowe doznania. To uzależnienie, bez skutków ubocznych, zbędnych emocji i pretensji. Książki to dla mnie ciągle napełniające się źródło, nie wysychające, wystarczy tylko chcieć czerpać, a na razie mam ogromną ochotę.......
Szukaj na tym blogu
środa, 25 stycznia 2017
Skandynawski raj. O ludziach prawie idealnych - Michael Booth
Nigdy nie byłam w Skandynawii dlatego sięgnęłam po książkę Michaela Bootha z zainteresowaniem.
Autor przybliżył w niej wszystkie kraje nordyckie: Danię, Islandię, Finlandię, Norwegię i Szwecję. Umieścił w niej po trosze różne aspekty z życia każdego kraju i jego mieszkańców, przybliżył historię, sytuację ekonomiczną i społeczną, zachowania i nawyki mieszkańców. Znalazłam też jego prywatne spostrzeżenia i doświadczenia, najwięcej z Dani (może dlatego, że jego żona jest Dunką?).
Miałam wrażenie, że autor w swoim pisarstwie zmieniał swoją rolę; czasem był reporterem, antropologiem, badaczem, ekonomistą innym razem dziennikarzem. Mieszanka opowieści i spojrzenia. Niemniej starał się uchwycić charakterystyczne cechy każdej nacji. Być może dla osób, które czytają poważne treści o tych krajach będzie to słaba lektura natomiast mniej obeznani znajda tam ciekawostki z różnych dziedzin.
Zmęczył mnie rozmiar czcionki na tyle poważnie, że musiałam odkładać ją na jakiś czas. Zdecydowanie łatwiej mi się czyta książki o nieco większej czcionce.
A tak pokrótce, zdaniem Bootha:
Duńczycy to najbardziej szczęśliwi ludzie, uznawani za najbardziej ufny naród na świecie, który w swoim kraju ma takie same możliwości „niezależnie od wieku, płci, majątku, pochodzenia czy wyznania”; jednocześnie kraj najwyższych stawek podatkowych na świecie; nieco leniwych i pasywnych ludzi, którzy nie lubią się przepracowywać. Dania oferuje swoim mieszkańcom rozbudowany system opieki społecznej, bezpłatną służbę zdrowia i równy dostęp do edukacji. Autor opisuje przymioty związane z Duńczykami. Prawo Jante - rodzaj społecznego konformizmu, pojęcie „hygge” - co oznacza przytulne, błogie i dotyczy rzeczy i zachowania mieszkańców Danii. Folkelig - kultywowanie swojskiej ludowości w tym daleko posunięty kult Dannebrog (duńskiej flagi) używanej przy każdej nawet drobnej okazji (urodziny pupila). Ci szczęśliwi ludzie mają też słabsze strony i to dosłownie, bo palą bardzo duże ilości papierosów, są słabego zdrowia, mają niską wydajność pracy i wysokie zadłużenie gospodarstw domowych.
Islandia to kraj w którym żyją potomkowie zbiegłych przestępców z Norwegii i ich szkockie i irlandzkie niewolnice seksualne. To kraj, który poluzował sobie ze spekulacją, a w 2008 jego mieszkańcy zadłużyli się na ogromne kwoty w bankach i pociągnęło za sobą szereg negatywnych zjawisk społeczno-ekonomicznych w kraju i zagranicą. To kraj w którym prawie każdy się zna a nepotyzm jest naturalnym zjawiskiem. Islandczycy zachowali w sobie wiarę w elfy i wody geotermalne, które mają być kluczowe w pozyskaniu pieniędzy na spłatę zobowiązań i stanięcie na nogi.
Norwedzy to po pierwsze wręcz fanatycy swojego święta narodowego, które obchodzone jest z pompą i oprawą nie spotykaną w żadnym kraju skandynawskim. To też wielbiciele dbania o środowisko naturalne. Przypomniał przypadek Breivika i jego czynu i rolę Partii Postępu. Nie zapomniał oczywiście wspomnieć o najważniejszym, ich ogromnym bogactwie i o umiejętności zarządzania nim.
Finowie "są solidni i godni zaufania", transparentni, konkurencyjni, skromni, bogaci i uprzejmi. Mają najlepszy systemem edukacyjny na świecie i doskonałe równouprawnienie płci. Uwielbiają "saunowanie". Mają też swoje słabości: duże spożycie psychotropów, skłonności samobójcze, nadużywanie alkoholu, najwyższy wskaźnik morderstw w Europie Zachodniej, trzecie miejsce na świecie w ilości posiadanej broni palnej. Autor wspomniał też o historii panowania Szwecji i kłopotach z Rosją.
Wreszcie Szwecja, ta najbardziej znana i otwarta na obcokrajowców, ale nie lubiana przez sąsiadów, zwłaszcza Danię i Norwegię. Podziwiana za styl rządzenia, zdroworozsądkowe podejście do życia, skromność i powściągliwość. Mająca wielu poczytnych pisarzy i znane światowe marki produktów. Wzbudzająca też mnóstwo emocji swoimi skrajnymi zachowaniami.
Kończąc, Skandynawia to kraje wzbudzające zazdrość i ciekawość, bogate, solidne i racjonalnie zarządzane. Oczywiście mają swoje problemy i słabości, ale w świetle tych pozytywnych aspektów mogą się wydawać drobiazgami.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Moja ciekawość obejmuje również zdanie innych, dlatego miło mi będzie jeśli zechcecie podzielić się ze mną swoją opinią na przeczytany temat :)