Szukaj na tym blogu

piątek, 28 lipca 2017

Ósme życie (dla Brilki). Tom 1 - Nino Haratischwili

Wyczekana w bibliotece.

Nie często sięgam po powieści, ale dałam się namówić koleżance i wplątałam się w sidła historii zawartej w książce Nino Haratischwili. To czas niezwykły, bo miałam najczęściej wrażenie, że wsiąkłam w życie bohaterów i ich czasy bez reszty, że byłam tam z nimi. Zafascynowały mnie postaci, ich nietuzinkowość, podejmowane decyzje i sposoby radzenia sobie z nimi.
Choć to saga rodzinna, to głównymi bohaterkami są kobiety, zdecydowanie uwypuklone przez pisarkę. W ich życiu zdarzają się mężczyźni, ale to one dostarczają emocji, wzruszeń i "drgań". Mężczyźni to najczęściej albo bohaterowie romantyczni skazani na cierpienia i/lub porażkę, albo despoci i tyrani.

To historia gęsto tkana emocjami, uczuciami, zachowaniami, decyzjami głównych bohaterów, ich wzlotami i upadkami, miłościami i nienawiściami.

Opowieść została podzielona na dwie części, te zaś na księgi poświęcone różnym osobom rodu w porządku chronologicznym, niemniej zachowujące ciągłość historii. Książka posiada narratorkę Nicę - prawnuczkę Stazji (pierwszej z rodu), która to snuje opowieść rodzinną dla najmłodszej z pokolenia - Brilki. Pierwsza część zaczyna się w 1900 roku. Zawarto w niej cztery księgi poświęcone: Stazji, Kristine, Kostii i Kitty. Autorka starała się być bardzo spójna, logiczna i dokładna.

Wymyślona rodzinna historia wpisana została w prawdziwe wydarzenia historyczne co dało doskonałe efekty. Bohaterowie wydają się autentyczni i prawdziwi. Autorka wpisała w wir dziejów zwykłych ludzi z ich codziennością, charakterami, zachowaniami, wyborami i pomysłami. Kazała im bardzo intensywnie żyć wydarzeniami swoich czasów. Bohaterzy każdego pokolenia byli mocno wpisani albo zaangażowani w zawirowania historyczne, ważne daty i wydarzenia. A tych było nie mało, bo przecież: wojna, rewolucja, zamordowanie cara, komunistyczne przemiany w kraju, Stalin, NKWD, gułagi, upokorzenia, ucieczki, skutki Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, głód, strach i terror. Oszustwo, dziadostwo, wyścig z Zachodem, puszenie się i zaklinanie rzeczywistości. Dzięki temu zabiegowi czytelnik znajduje się w środku wydarzeń, może poczuć ich moc, ważność, intensywność, niebezpieczeństwo.

Postacie w tej książce są  nasycone, intensywne, pełne zaskoczeń i ciekawostek. Czasami szokują, innym razem ujmują i rozczulają. Można się na nich złościć albo im zazdrościć, śmiać się z nimi albo smucić, można też współczuć i przytulać. Nasi bohaterowie nie pozostają bierni na wydarzenia w kraju. W zależności od cech charakteru różnie radzą sobie z życiem. Wszyscy przechodzą przemiany wewnętrzne czasami wynikające z własnych emocji a czasami pod wpływem czynników zewnętrznych. Niektórzy z nich łatwiej radzą sobie z otoczeniem a inni bardzo trudno. Niektórzy się wycofują, inni angażują, kolejni poddają się i popadają w nałogi, niektórzy korzystają z możliwości.

Mocna strona tej pozycji to właśnie bohaterowie, niebanalni, różni, ciekawi, barwni albo szarzy, spokojni albo pełni temperamentu, pomysłowi albo bierni. Kobiety, kobiety i jeszcze raz kobiety ich siła, słabość, moc, czar, nieugiętość, przekonanie, bohaterstwo, oddanie lub ucieczka w głąb siebie. 
Można ich kochać albo nienawidzić, ale nie pozostają obojętni. Niezwykła pozycja, która pozostanie mi bliska.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moja ciekawość obejmuje również zdanie innych, dlatego miło mi będzie jeśli zechcecie podzielić się ze mną swoją opinią na przeczytany temat :)