Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 21 sierpnia 2017

Opowiastki familijne - Beata Andrzejczuk

Z biblioteki.

Opowiastki familijne to cały cykl opowieści, wszystkie utrzymane w tym samym duchu i traktujące o problemach dzieci, rozterkach i smutkach. Każda z opowiastek przybliża bohatera z jego historią.
Są to historie o różnym natężeniu emocjonalnym i problematycznym. Jedne to podejście dziecka do sprawy, inne zachowanie w danej sytuacji, kolejne to sposób radzenia sobie z trudnością, kłopot z zachowaniem rodzica.
W niektórych opowieściach autorka umieściła "moce pomocnicze", które z racji swojej inności, magii, niezwyczajności pomagają dziecku w zrozumieniu jego problemu.

Historie czyta się przyjemnie, bo napisane są ciepłym i ładnym językiem. Czasami zbyt milusińskim" jak dla mnie albo trochę infantylnym. Niemniej co najważniejsze dzieci słuchają i chcą na ich temat rozmawiać.
W pierwszej części mamy historie:
- Edytki, dziewczynki z domu dziecka, smutnej i zalęknionej. Kłopot polegał na tym, że w nowej szkole nie spotkała się z życzliwym przyjęciem, co skutkowało nieprzyjemnymi emocjami dla niej i innych wrażliwych dzieci.
- Ani, która chce przygotować dla mamy niespodziankę imieninową, ale wychodzi inaczej niż planowała.
- Krzysia, nieśmiałego Okularnika, któremu dokucza rosły i wygadany kolega z klasy Rafał.
- Karoliny i Karola, serdecznej dziewczyny i największego rozrabiaki w szkole. To historia o wielkiej przyjaźni  i oddaniu.
- Szalonej mamy, która tak bardzo chciała być przyjacielem syna, że robiła rzeczy krępujące dla niego.

W drugiej części zawarte zostały historie:
.- Ciągle niezadowolonej i narzekającej Klaudii.
- Martyniki, która uwielbiała robić dobre uczynki, choć nie zawsze przynosiły zadowolenie tym obdarzanym.
- Leny, która bardzo chciała mieć lalkę Barie i ukradła ją koleżance.
- Filipie, który chciał być zawsze we wszystkim najlepszy.
- Ani, której urodził się braciszek - wielkie rozczarowanie i zawiedzenie.

W trzeciej części autorka umieściła opowieści o:
- Zuzi, niezwykle wrażliwej dziewczynce o wielkim sercu, która pozwoliła to serce zranić innym.
- Gabrysi, poszukującej przyjaciela. Przewodnikiem w tych poszukiwaniach staje się tajemnicza Leśmiana, która pokazuje jej, że prawdziwych przyjaciół trzeba dobierać sobie bardzo uważnie.
- Kasi, która bardzo przeżywała odejście taty a niemiłe emocje znalazły swoje ujście w obgryzaniu paznokci.
- Monice, zazdroszczącej innym wielu rzeczy.
- Krzysiu, który marzył o psie, ale nie spodziewał się, że jest z nim tyle pracy i odpowiedzialności.
- O Auguście, chłopcu wolniej się rozwijającym, wyśmiewanym przez inne dzieci. To nauka tolerancji i szacunku do innych.

Wszystkie opowieści mają wydźwięk edukacyjno-wychowawczy. Przekazują prawdę o ludzkich emocjach i zachowaniach, o podejmowaniu niełatwych decyzji. Pomagają przedstawić dziecku problem delikatnym językiem.
Polecam te delikatne i poruszające, uczące empatii i  wrażliwości historie, bo mogą być pomocne w układaniu sobie relacji z innymi, w odróżnianiu dobra i zła, miłego i niemiłego zachowania. Pobudzające słuchaczy do zadumy nad uniwersalnymi wartościami takimi jak koleżeństwo, przyjaźń, szacunek, życzliwość, zrozumienie i tolerancja.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moja ciekawość obejmuje również zdanie innych, dlatego miło mi będzie jeśli zechcecie podzielić się ze mną swoją opinią na przeczytany temat :)