Szukaj na tym blogu

piątek, 17 listopada 2017

Kaprysik. Damskie historie - Mariusz Szczygieł

Z biblioteki.
To pozycja maleńka, słodka i o kobietach, z mężczyznami w tle lub obok.
Książka do przeczytania w 1,5-2 godziny, taka na oderwanie się od innych cięższych lektur. "Kaprysik" to taki kwiatek: kolorowy, pachnący i ciekawy.
To tomik reportaży o kobietach, różnorodnych, barwnych, interesujących, zaskakujących. O kobietach, które coś osobliwego stworzyły, w czymś osobliwym brały udział, były dla kogoś albo samej siebie inspiracją.
To zbiór sześciu historii tak różnych jak różne są kobiety. Czasem przeczytamy o codzienności, innym razem o pasji fotografii, jest i o poszukiwaniu kobiet ze zgubionej listy, o miłości, smutku, rozstaniu, przyjaźni.

Mariusz Szczygieł przekazuje opowieści z uśmiechem, czarem, subtelnością, delikatnością i czułością.
W rozdziale pierwszym -Reality- autor opisuje postać kobiety, która całe swoje życie zawarła w ponad 700 zeszytach, opisując jego codzienne drobiazgi, bez emocji i opisów, skupiając się na szczegółach dotyczących domowych obowiązków, wydarzeń z życia rodziny.

W następnym rozdziale „Kaprysik” opowiada o pani stomatolog, która regularnie od dziesięciu lat odwiedza zakład fotograficzny prosząc o zdjęcia w przygotowanych przez siebie kostiumach. Kreacje bywają subtelne lub kuszące, ale zawsze pomysłowe i radosne.

Kolejny - Kartka - intryguje próbą rozpracowania tajemniczej listy znalezionej  w kawiarni Nowy Świat. Zawierała nazwiska i imiona kobiet wraz z rokiem, zapisane odręcznie. Autor poszukiwał odpowiedzi na postawione hipotezy aż doszedł do ściany, niemniej...

Czwarty rozdział - Dowód - to historia miłości profesora, rektora AGH w Krakowie do swojej żony Małgorzaty. W dowód tej miłości z własnej potrzeby i finansów postawił posąg oblubienicy w korytarzu uczelni, z zamysłem rozczulania i ocieplania miejsca.

Piąty rozdział - Rozstanie jest ostre jak miecz - to historia miłości i sposobu przeżywania żałoby piosenkarki Tercetu Egzotycznego Izabelli Skrybant -Dziewiątkowskiej po śmierci męża. Trochę tu wspomnień, wyjaśnień, usprawiedliwiania.

Szósty - Serial na dwa długopisy - to niebywała historia dwóch przyjaciółek, które przez ponad 50 lat pisały do siebie listy. Ta zupełnie niewiarygodna determinacja i więź dawała im siłę w trudnych momentach, dzieliła radość, utulała smutek.

To książka dla każdego, relaksująca i pozytywna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moja ciekawość obejmuje również zdanie innych, dlatego miło mi będzie jeśli zechcecie podzielić się ze mną swoją opinią na przeczytany temat :)