Szukaj na tym blogu

sobota, 18 listopada 2017

Maszyna do pisania. Kurs kreatywnego pisania - Katarzyna Bonda

Z biblioteki.

To książka poradnik, ale napisana tak, że trudno się od niej oderwać. Czyta się ją z zainteresowaniem, wciąga w zawarte tajniki, pokazuje drogi i dróżki, przestrzega przed kluczeniem i ciemnymi zaułkami w procesie pisania książki. Autorka proces tworzenia książki, nazywa rodzeniem. Pokazuje jak powołać to nowe dziecko dbając o jego prawidłowy rozwój, jak doglądać jego parametrów, prawidłowo odżywiać, dopieszczać, itd.
Dla mnie ten przewodnik po "rodzeniu książki" jest  logiczny, przejrzysty, zrozumiały, prosty i pomocny. Zawiera wszystko co najważniejsze dla twórcy.

Katarzyna Bonda przekonuje swoich czytelników, że pisanie to jest ciężka praca, którą można a nawet trzeba kształtować i rozwijać całe życie. Pokazuje, że pisanie to jest rzemiosło, które właściwie podsycane i uprawiane przyniesie mistrzowskie efekty. Pisanie według Bondy to nie tylko pasja, to mrówcza praca na cały etat. To praca, która wymaga pisania, czytania, słuchania, doświadczania, konsekwencji i systematyczności w tych działaniach.

Autorka krok po kroku przeprowadza czytelnika po dróżkach, które prowadzą do poznania różnych aspektów pisarstwa. Jak alchemik rozkłada na czynniki pierwsze wszystkie mikstury, które dają pożądany efekt. Pokazuje wytyczne prowadzące do spełnienia, czyli napisania książki. Na tym nie koniec, bo pisanie książki to przecież część procesu, potem jest jeszcze przechodzenie przez poletka wydawców, często zarośnięte, przez, które trudno się przedrzeć i dostać do jądra decyzyjnego. Jeśli się uda i wyprawa nie będzie nadaremna to spłodzoną książkę uda się ujrzeć na półce w księgarni.


Autorka pokazuje jasne i ciemne strony płodzenia książki, wzloty i upadki, ciernie i płatki, jasne polany i wysokie góry. Tak, na tej twórczej drodze autor napotka na ogrom różnorodności.
Z pewnością aby odnieść pożądany efekt, napisać, być wydanym i sprzedanym trzeba grać na emocjach, bo to one wiodą prym w tym obszarze. Książki mają poruszać czytelnika, zagnieżdżać się w duszach, "wwiercać" w umysły, nie dać o sobie zapomnieć. Mają działać na czytelnika jasno wedle gatunku, czyli: bawić, wyciskać łzy, przerażać, prowadzić po śladzie, zaciekawiać, współczuć, kochać, fantazjować.

Poradnik autorstwa Katarzyny Bondy jest bardzo racjonalny, logiczny, pomocny, wspierający i systematyzujący. Może jest to spowodowane jej kilkuletnim doświadczeniem jako pisarki.
Można w nim znaleźć ćwiczenia wspomagające szukanie inspiracji, doskonalenie możliwości i opis niezbędników o których trzeba pamiętać przy pisaniu książki.

Książka składa się z ośmiu rozdziałów, takich kolejnych stopni wtajemniczenia, od podstawy czyli świata wewnętrznego pisarza, gatunków literackich, poprzez zagłębienie się w bohatera, pokazanie sposobów na jego przedstawienie, rolę i drogę. Pisze o strukturze, fabule, narracji i dialogu. Przytacza "Dekalog Pisarza", nie zapomina o wygładzaniu czyli poprawianiu, redagowaniu i przekazywaniu w inne ręce.
Książka wypełniona jest narzędziami, tabelami, wykresami metodami pracy autorki, sprawdzonymi i potwierdzonymi.
Autorka podkreśla, że pisanie to ciężka praca, której można się nauczyć, nie trzeba tylko poddawać się zbyt szybko, bo proces twórczy to lata a nie chwile. Należy ćwiczyć, doświadczać i ufać swojej intuicji. Bardzo przypadła mi do gustu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moja ciekawość obejmuje również zdanie innych, dlatego miło mi będzie jeśli zechcecie podzielić się ze mną swoją opinią na przeczytany temat :)