Szukaj na tym blogu

czwartek, 25 lipca 2019

Damy, dziewuchy, dziewczyny. Podróże w spódnicy - Anna Dziewit-Meller


Anna Dziewit-Meller  napisała książkę-magazyn, który informuje czytelnika o osiągnięciach kobiet na przestrzeni kilku wieków w obszarze podróżowania po świecie. Kobiety te żyły w rożnych epokach, miały różne możliwości społeczne, kulturowe i finansowe, a także komunikacyjne. Różniły się też stanem, wiekiem, narodowością, statusem materialnym, wykształceniem, ale miały jedno marzenie - podróżować, zwiedzać, poznawać, oglądać, podziwiać, przełamywać bariery i przekonania.
Kobiety od zawsze miały odwagę, bo wyłamywały się z ram ukutych dla nich, miały też ciekawość i marzenia.

Narratorką / redaktorką artykułów o kobietach, które zasłynęły jako podróżniczki była Nelly Bly pierwsza amerykańska dziennikarka, pisząca o problemach kobiet biednych i wykluczonych. Zasłynęła tekstem o traktowaniu pacjentów w szpitalach psychiatrycznych.  By nie być gołosłowną w jednym z nich pozwoliła się zamknąć, aby doświadczyć tamtejszych warunków. Jej opis doświadczeń ze szpitala przyczynił się do wprowadzenia zmian w tym obszarze służby zdrowia.
Ten książkowy magazyn zawiera felietony, sprawozdania, listy czytelników, ogłoszenia, wydarzenia, nowinki modowe a na końcu horoskop.

Czytając książkę dowiadujemy się o kobietach o których w systemie edukacyjnym nikt nie wspomina, nikt o nich nie uczy. Niemniej żyły i dokonywały często niebagatelnych rzeczy. Osiągnęły wiele, ale ich sława i dokonania zostały zasypane albo skrzętnie usunięte z ludzkiej pamięci.

Autorka przypomniała czytelnikom postaci:
- Gudrid Thorbjarnardóttir - skandynawskiej podróżniczki, która wraz z mężem jako pierwsza dopłynęła do Ameryki Północnej,
- Sacagawea - Indiańskiej przewodniczki po ziemiach nieodkrytego wówczas "Dzikiego Zachodu", - - Hester Stanhope - która zwiedziła Liban, Syrię, Palestynę, Konstantynopol oraz dała podwaliny pod nowoczesną archeologię Ziemi Świętej. Na podstawie znalezionego w starym monastyrze manuskryptu zorganizowała badania archeologiczne w Aszkalon.
- Idy Pfeiffer - podróżniczki po różnych zakątkach ziemi i autorki poczytnych książek, badaczki i naukowczyni. Podczas wypraw prowadzącej dogłębne notatki, zbieraczki owadów, roślin, kamieni i minerałów.
- Alexandrine Tinné - podróżniczki po Oriencie, zapalonej fotografki,
- Florence Baker - podróżniczki, która walczyła o zniesienie niewolnictwa w Afryce,
- Mary Kingsley - podróżniczki i badaczki Afryki, pokazującej ten kontynent w innym świetle niż było ówczesne przekonanie,
- Marii Czaplińskiej - podróżniczki, badaczki Syberii i szamanizmu, doktor antropologii, prowadzącej katedrę na Oksfordzie,
- Bessie Coleman - pierwszej czarnoskórej lotniczki i akrobatki lotniczej,
- Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz - kobiety związanej ze statkami (ich budową i dowodzeniem), pierwszej, która samotnie opłynęła świat,
- Walentyny Tierieszkowej - obywatelki ZSRR, pierwszej kobiety w kosmosie,
- Junko Tabei - japońskiej alpinistki i podróżniczki, autorki pierwszego kobiecego wejścia na szczyt Mount Everest, ponadto pierwszej kobiety, która zdobyła „Koronę Ziemi”,
- Felicity Aston - odkrywczyni polarnej, badaczki Antarktydy, meteorolożki, autorki, liderki wyprawy po biegunie południowym. W 2012 roku została pierwszą kobietą, która sama na nartach zjeździła Antarktydę (podróż trwała 59 dni, liczyła 1744 km, co dało jej miejsce w księdze rekordów Guinnessa).

W książce znalazły się dodatkowe wyjaśnienia trudnych pojęć. Autorka nakreśliła tło historyczne, panujące problemy społeczne i kulturowe dotyczące epoki bohaterek. Wkomponowane zostały zdjęcia i ilustracje, trasy podróżniczek oraz stroje, bo nie obce były kobietom nawet podczas trudów podróży.
Ta książka odkopuje pamięć o kobietach, które na równi z mężczyznami dokonywały wielkich rzeczy. Może nie zawsze równo przez autorkę potraktowane, może zabrakło rozwinięcia teksu dla niektórych, a niektóre zostały pominięte, ale plus, że powstała w ogóle. Polecam. Jest napisana lekko, ale wciągająco, zawiera ciekawostki i fakty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moja ciekawość obejmuje również zdanie innych, dlatego miło mi będzie jeśli zechcecie podzielić się ze mną swoją opinią na przeczytany temat :)