Szukaj na tym blogu

niedziela, 21 lutego 2021

Klimatyczni - Olga Ślepowrońska, Weronika Żurowska

 

Mamy obecnie cudowne czasy dla książek, zwłaszcza patrząc ze swojej czytelniczej strony. Różnorodność tematyki, technicznego i graficznego podejścia do nich dla dorosłych jest duża, ale dla dzieci to już cały ocean różnorodności. Autorzy, ilustratorzy oraz wydawcy prześcigają się w nowych pomysłach na książki dla dzieci. I nie chodzi mi tutaj o same treści, chociaż one też są inne niż były w moim dzieciństwie. Chodzi mi o ilustracje, formy, kształty, użyte materiały, dodatki, całą grafikę, itd. Dzisiaj książki to sztuka, przekaz, zabawa i edukacja na wielu obszarach.

I tak jest w przypadku tej książki, bo niesie ze sobą wyjątkowo ważne treści. Autorka zgromadziła w niej ciekawe opowieści z różnych stron świata, wspaniałych, mądrych i odważnych bohaterów, poradnik, praktyczne informacje, zabawy edukacyjne i komiks. Przekaz tej książki jest aktualny, bo to lęk i związana z nim troska o losy świata. Autorka jest bardzo wrażliwa zarówno na niesprawiedliwości względem słabszych, jak i dzisiejsze problemy globalne. Ilustracje wykonane przez Weronikę Żurawską są oryginalne, bardzo wymowne poprzez kolorystykę i style. Książka wydana przez Wydawnictwo Tekturka na papierze z "odzysku".


Autorka podzieliła swoją książkę na sześć części, w skład której wchodzi, problem lokalny dwójki rodzeństwa a następnie także ich przyjaciół, przedstawiony za pomocą komiksu. Następna część jest opowieścią o bohaterze, kolejna to poradnik, instrukcja lub informacje praktyczne nawiązujące do opowieści. Co zabawne opowieści snuje żółw Tymoteusz, pupil rodzeństwa Basi i Witka.

Jeśli chodzi o clou komisów są to problemy dzieci mieszkających w mieście, np. chwilowy brak światła, likwidacja parku i ich rozwiązywanie. Opowieści dotyczą osób mieszkających w różnych częściach świata i ich dokonań, prostych, ale bardzo potrzebnych dla lokalnych społeczności rozwiązań. Pierwsza opowieść jest o Wiliamie Kamkwamba z Malawi, który z tego co znalazł zrobił elektrownię wiatrową dzięki, której zapewnił prąd całej wiosce. Kolejna była 8-letnia Xochtil Guadalupe Cruz Lopez z Meksyku, która najpierw dla rodziny, a potem dla pozostałych mieszkańców wody skonstruowała z dostępnych rzeczy ogrzewacze wody. Następna to Wangari Maatahi z Kenii, kobieta, która zsolidaryzowała ludzi w swoim kraju, aby zasadzić miliony drzew i udało jej się to. Kolejny to Henryk Jordam, który w zaczadzonym, ciasnym i brudnym mieście powołał do życia swój pierwszy zielony ogród dla dzieci. Następnie Arvind Gupta z Indii, który postanowił dać najbiedniejszym dzieciom w Indiach trochę radości i zaczął robić dla nich zabawki z tego co miał pod ręką, czyli ze śmieci. Ostatnia to Leah Nelson, z USA, która marzyła, aby ludzi stali się milsi dla siebie. Zaczęła dawać ludziom bransoletki, aby dzielili się z kolejnymi, aby w konsekwencji stworzyć krąg życzliwości. Wszystkie te inicjatywy, pomysły powodują, że świat w którym żyjemy staje się lepszy i łatwiejszy do życia.

Cała książka to mądry przekaz, apel o dbanie o własną planetę, o szukanie prostych rozwiązań dla problemów, o organizowanie się, bo we wspólnotach jest większa siła. Opowieści dają świadectwo, że razem można zdziałać więcej.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moja ciekawość obejmuje również zdanie innych, dlatego miło mi będzie jeśli zechcecie podzielić się ze mną swoją opinią na przeczytany temat :)