Szukaj na tym blogu

niedziela, 21 marca 2021

Antonówki. Kobiety i Czechow - Sylwia Frołow

 

Sylwia Frołow wzięła pod lupę życie wielkiego pisarza rosyjskiego, Anotona Czechowa, pokazując jego dwa oblicza, wielkiego dramaturga i nowelisty, wielbiciela sztuki i kobieciarza, za którym szalały kobiety różnych stanów i zawodów, a on poddawał się temu szaleństwu. Ten piękny, utalentowany mężczyzna ceniący rodzinę, uwielbiał życie "towarzyskie", gustował zwłaszcza w tym oferowanym przez domy publiczne.

"Antonówki. Kobiety i Czechow" to książka, która w pierwszej części jest takim wyciągiem z najważniejszych momentów życia Antona Czechowa. Autorka przybliżyła jego surowe dzieciństwo, ciężką pracę, która nadwątliła jego zdrowie, jego ambicje zawodowe i hobbystyczne. Opisała relacje rodzinne, z ojcem, braćmi, ale nade wszystko z matką i siostrą Marią. Z siostrą pisarz miał najbardziej zażyłą wręcz tkliwą relację, byli dla siebie najbliżsi, rozumieli się i wspierali, Maria w zasadzie poświęciła mu swoje życie, do końca swoich dni pielęgnowała pamięć o bracie, dbała o wszystko co miało związek z nim. W drugiej części autorka skupiła się na kobietach, które były w sposób bliższy lub dalszy ważne dla pisarza pod różnym względem. Nie mógł bez nich egzystować, wszędzie były jakieś kobiety, choć jego stosunek do nich miał różne odcienie. Potrafił być oddany i czuły, ale też nagminnie okazywał szowinizm w stosunku do nich, uważał je za istoty podrzędne, głupie, puste. Był człowiekiem skrajności, potrafił pojechać na Sachalin, aby opisać los katorżników, narażając swoje życie, a z drugiej strony był bezwzględny jeśli chodziło o wystawianie jego sztuk. Potrafił czule odnosić się do swojej matki, a drwić z kochanek, zwodzić, dawać puste nadzieje, itd. 

Podsumowując, w ogólnym zarysie ciekawa książka, ale jak dla mnie nie równa. Pierwsza część wartka, wciągająca, nieomal malownicza, druga to mnóstwo cytatów, listów, opisów relacji autora z najistotniejszymi kobietami, w tym z żoną Olgą Knipper. Sam koniec to już historie dzieci i wnuków rodzeństwa Czechowów i Knipperów, ich sukcesy i powiązania, trochę przypominające kronikę towarzyską. W sumie ciekawa książka, choć nie zabrakło rozczarowania. Co wartościowe w książce to mnóstwo fotografii pisarza i najbliższych mu osób.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moja ciekawość obejmuje również zdanie innych, dlatego miło mi będzie jeśli zechcecie podzielić się ze mną swoją opinią na przeczytany temat :)