Szukaj na tym blogu

czwartek, 31 sierpnia 2023

Nie jestem twoim Polakiem. Reportaż z Norwegii - Ewa Sapieżyńska


Książka Ewy Sapieżyńskiej została napisana dla Norwegów, a jej celem było uświadomienie im, że emigranci zarobkowi to nie tylko siła robocza do ciężkiej pracy, ale to przede wszystkim ludzie, bardzo różnorodni, o rozmaitych zainteresowaniach, wykształceniu, doświadczeniu, możliwościach. To nie zbiór "niewidzialnych robotników", potrzebnych do funkcjonowania Norwegii w wielu obszarach (budownictwo, prace porządkowe, praca w magazynach, sklepach, w rolnictwie), ale ludzie, którzy szukali w tym sprawiedliwym raju, dobrego życia i poczucia sprawiedliwości.

Autorka opisuje w książce zarówno swoje doświadczenia w Norwegii, a także wielu innych rozmówców. Emigranci z Polski to przekrój społeczeństwa, znajdziemy wśród nich ludzi kultury, pracowników fizycznych, pracowników naukowych, pracujących w edukacji, freelancerów, ludzi świata, którzy reprezentują różne poglądy i podejście do życia, mają plany, cele i marzenia, albo potrzebę życia w tym kraju. Ewa Sapieżyńska zarysowała szerszy kontekst rzeczywistości emigrantów w Norwegii, aby uświadomić im, że mimo obiegowej opinii, iż są równościowym i tolerancyjnym społeczeństwem rzeczywistość jest inna. Chciała pokazać im jak łatwo szufladkują ludzi, jak kwitnie podejście pełne wykluczeń, klasizmu, a nawet rasizmu. Uświadomić jak emigranci są wykorzystywani i nierówno traktowani przez pracodawców i jak generalnie Polaków traktuje się przedmiotowo. Ta książka wydaje się mocnym głosem i apelem o ujrzenie w emigrantach po prostu ludzi a nie jednolitej masy przeznaczonej do poślednich zadań. Ludzi, którzy przyjechali do Norwegii za lepszym jutrem i którzy wspólnie z autochtonami chcą budować dobrobyt tego kraju, ale chcą być traktowani sprawiedliwie i z szacunkiem.

Ze względu na szum wokół książki i zainteresowanie w Norwegii, autorka przygotowała też polską wersję, ale mam wrażenie, że nie zyskała ona większego zrozumienia. Ja przeczytałam z ciekawością, podobały mi się także fragmenty opisujące prywatne przeżycia autorki z dzieciństwa i okresu nastoletniego, uważam, że dla czytelnika norweskiego mogły być istotne, ponieważ pokazywały zmagania człowieka z systemem i dążenie do osiągnięcia czegoś ponad jego ograniczenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moja ciekawość obejmuje również zdanie innych, dlatego miło mi będzie jeśli zechcecie podzielić się ze mną swoją opinią na przeczytany temat :)